Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Botaniczne spacery – Wawrzynek wilczełyko i Psianka słodkogórz.

Botaniczne spacery – Wawrzynek wilczełyko i Psianka słodkogórz.

Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum L.) - jest popularnym symbolem wiosny, jednak, gdy temperatura utrzymuje się w zimie powyżej 00 C zdarza się, że wcześniej wypuszcza pączki kwiatowe. Jest krzewem liściastym dorastającym do około 120 cm wysokości.

Jego przepiękne różowe kwiaty mogą utrzymywać się nawet pod „pierzynką” śniegu.

Spacerując po mieleckich lasach możemy ujrzeć kwitnącego wawrzynka już dziś. Stare przekazy mówią, że jeśli zakwitnie w czasie jesieni, prawdziwej zimy nie uświadczymy.

Jest rośliną zarówno trującą, jak i leczniczą. Spożycie jednego, czy dwóch jego owoców może spowodować u małego dziecka śmierć. U dorosłego człowieka jest to dawka 10-12 sztuk.

 Nie wykazuje jednak toksycznego działania w stosunku do owadów i ptaków. Jest także rośliną miododajną.

Od 2014 roku objęty jest ochroną częściową.

 

 

Obok wawrzynka możemy zaobserwować psiankę słodkogórz (Solanum dulcamara L.). O tej porze roku możemy ujrzeć jedynie piękne, wyglądem podobne są do owoców wawrzynka, pomarańczowo czerwone owalne owoce, które są toksyczne dla naszego organizmu. Po ich przetworzeniu tracą jednak tą właściwość i były stosowanym w medycynie ludowej, skutecznym lekiem w walce z chorobami skóry czy innymi dolegliwościami.

Krzew ten dorasta do około 2,3 m. Jego kwiaty są fioletowe.

 

Będąc na wycieczce w lesie, pamiętajmy, że roślin trujących jest pod dostatkiem i zazwyczaj mają bardzo apetyczny, kuszący wygląd. Miejmy to na uwadze szczególnie wtedy, gdy udajemy się tam z dziećmi i przestrzegajmy je przed spożywaniem nieznanych owoców!