Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Dzień dokarmiania zwierzyny leśnej

Dzień dokarmiania zwierzyny leśnej

11 lutego obchodzimy Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. To dobra okazja, aby zastanowić się jak z mrozem i śniegiem radzą sobie mieszkańcy lasu i jak można im pomóc przetrwać najtrudniejszą dla nich porę roku.

Mroźna i śnieżna zima, to dość trudny okres dla zwierzyny leśnej. Utrudnione jest znalezienie naturalnego pokarmu i wody. W takich sytuacjach zazwyczaj pomaga człowiek.

Kto dokarmia zwierzynę leśną na terenie Nadleśnictwa Mielec?

Wszystkie obwody łowieckie są wydzierżawione, a co za tym idzie – ciężar dokarmiania zwierzyny spoczywa na myśliwych.

 

Zwierzynę dokarmia się nie tylko ze względów humanitarnych, ale również ze względów gospodarczych. Mieleckie lasy nie wszędzie są bogate w podszyt, a więc bazę pokarmową dla zwierzyny. Powoduje to, że zwierzęta z braku pokarmu w lasach, przemieszczają się na pola uprawne, uzupełniając braki w bazie żerowej płodami rolnymi, ale także stołują się na terenach, gdzie są posadzone małe drzewka! Zatem zwierzynę dokarmia się również po to, żeby chronić las.

Zimą dieta jeleni czy saren się zmienia, przechodzą one z roślin runa na żer pędowy – kora, łyko i pędy mogą stanowić nawet do 90% ich diety!

 

Czym dokarmiana jest zwierzyna?

Karma sucha, objętościowa soczysta, treściwa i sól – to podstawowe produkty, którymi dokarmia się zwierzynę.

W tym roku gospodarczym zostanie wyłożone:

- ponad 24 tony karmy objętościowej suchej, czyli liściarki i siana,

- ponad 50 ton karmy objętościowej soczystej, czyli kiszonki, sianokiszonki, roślin okopowych, kapusty, jarmużu, owoców z drzew owocowych,

- ponad 20 ton karmy treściwej, czyli ziaren zbóż czy owoców i nasion drzew leśnych,

- ponad 3 tony soli.

 

Od listopada 2018 r., nie dokarmiamy dzików, ze względu zagrożenie afrykańskim pomorem świń (ASF). Wynika to bezpośrednio z zapisów załącznika do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 listopada 2018 r. „Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie” z dnia

 

A jak to jest z dokarmianiem ptaków?

O tym możecie przeczytać tutaj: https://bit.ly/2teWbMF