Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Mieleckie lasy bezpieczniejsze.

Mieleckie lasy bezpieczniejsze.

W dniu 24 września 2015 r. na terenie Nadleśnictwa Mielec zakończono prace związane z rozpoznaniem i oczyszczeniem terenu realizowane w ramach projektu „Rekultywacja na cele przyrodnicze terenów zdegradowanych, poligonowych i powojskowych zarządzanych przez PGL LP.”

W ramach wymienionego projektu w latach 2012-2015 rozpoznaniu i oczyszczeniu saperskiemu poddano 1 063,64 ha mieleckich lasów. W wyniku prowadzonych prac wydobyto i przekazano wojsku blisko 27 000 różnego rodzaju materiałów niebezpiecznych pochodzenia wojskowego. Wśród wykopanych materiałów znalazły się: bomby lotnicze o masie od 50 do 250 kg, pociski artyleryjskie i granaty moździerzowe różnego kalibru, granaty ręczne różnych typów, miny przeciwpiechotne i przeciwpancerne, pociski rakietowe, amunicja karabinowa i pistoletowa, amunicja przeciwlotnicza, materiały wybuchowe oraz zapalniki. Ponadto w związku z prowadzonym oczyszczaniem wywieziono z lasu ponad 100 ton różnego rodzaju złomu pochodzenia niewojskowego. W większości były to pozostałości działań wojennych oraz istniejącego na tych terenach do 1976 r. poligonu wojskowego.

W trakcie prac oczyszczania saperskiego odkryto również niezabezpieczone butelki z 4 litrami rtęci, które stanowiły olbrzymie zagrożenie dla środowiska naturalnego oraz wód podziemnych zaopatrujących Mielec i okolice. Rtęć przekazano do utylizacji odpowiednim służbom.

W trakcie prowadzonego w związku z oczyszczaniem saperskim monitoringu archeologicznego odkryto w leśnictwie Cyranka średniowieczny grot włóczni. Żelazny, mocno skorodowany grot mógł zostać zgubiony przez pierwotnego właściciela w trakcie potyczki lub podczas polowania na grubego zwierza w Puszczy Sandomierskiej. Przedmiot został przekazany do Muzeum Ziemi Mieleckiej.

Podjęte działania przyczynią się do poprawy ochrony zwierząt, roślin oraz terenów leśnych.

Projekt realizowało 58 nadleśnictw z terenu całej Polski. Pozwolił on na zrekultywowanie ponad 30 000 ha lasów w zarządzie PGL LP Lasów Państwowych służących gospodarce leśnej, turystyce oraz ochronie gatunków.

 

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Fundusz Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.