Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Po prostu rzeźbi… Czyli co można stworzyć z kawałka drewna!

Po prostu rzeźbi… Czyli co można stworzyć z kawałka drewna!

Stanisław Czarnecki to jeden z najbardziej cenionych mieleckich artystów. Swoją przygodę z drewnem rozpoczął już jako dziecko strugając z patyków różne rzeczy. Przedmiotem jego zainteresowania są ptaki, postaci świętych czy znanych ludzi oraz kapliczki. W 2016 roku, z okazji konferencji "W hołdzie wielkości Szafera", upamiętniającej wybitnego polskiego botanika związanego z Podkarpaciem, wyrzeźbił sylwetkę profesora Szafera. Preferuje drewno wierzbowe i lipowe.

Przez długi czas swojej twórczości realizował niezmiennie swoja wizję artystyczną i nie ulegał żadnym modom. Dzięki temu cieszył się uznaniem wśród znawców sztuki. Po raz pierwszy został doceniony w 1969 roku, kiedy to został laureatem konkursu organizowanego przez Muzeum w Tarnowie. Za swoje wybitne osiągnięcia otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, a w późniejszym okresie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego prace są częścią zbiorów w wielu muzeach: w Kolbuszowej, Mielcu, Niepołomicach, Krakowie, Lublinie i wielu innych.

Od 1974 roku jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie.

 

W roku 2018 obchodził 50-lecie swojej pracy twórczej. Z tej okazji w Galerii ESCEK w Domie Kultury SCK od 10.01 do 03.02.2019r. będzie można podziwiać jego dzieła. Warto wybrać się i zobaczyć, jak z niepozornego kawałka drewna, patyka czy korzenia można stworzyć przepiękne rzeźby.

Jak widzimy drewno ma przeróżne zastosowania. Można z niego „wyczarować” na prawdę zachwycające rzeczy.  Najlżej rzeźbi się w drewnie miękkim-lipie, topoli, brzozie i wierzbie, które najłatwiej poddaje się obróbce.

A może szukając pomysłu na spędzanie długich, zimowych wieczorów sięgniemy po kawałek drewna i spróbujemy stworzyć własną rzeźbę?