Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wspomnienie o Danucie Kempińskiej

Wspomnienie o Danucie Kempińskiej

W dniu 2 marca 2019 r. w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu, odprawiona została msza pogrzebowa za Danutę Kempińską z domu Dąbrowską, która urodziła się w 1925 r.

 „Nie żyjemy, aby umierać, ale umieramy, aby żyć wiecznie.”

Michael Buchberger

 

Pani Danuta była żoną pierwszego nadleśniczego ówczesnego nadleśnictwa Wojsław, od którego wzięło początek nadleśnictwo Mielec. Jan Kempiński był nadleśniczym w okresie od 1 października 1946 r. do 30 kwietnia 1972 r.

Szukając pamiątek przeszłości, uzupełniając historię naszego nadleśnictwa, trafiliśmy do Pani Danuty.

Początkowo była bardzo nieufna, z dużym dystansem, spowodowanym przeżyciami sprzed roku 1989, w którym to okresie jej rodzina została boleśnie doświadczona. Z czasem udało nam się odnaleźć wspólny temat do rozmów – historię ludzi i lasów okolic Mielca, który rozproszył do reszty brak zaufania.

Dziękujemy za te rozmowy, a przede wszystkim za pieczołowite przechowywanie przez okres 50 prawie lat kroniki nadleśnictwa Wojsław. Dzięki Pani Danucie możliwe będzie odtworzenie wielu chwil z życia naszego nadleśnictwa z pierwszych blisko 25 lat jego istnienia. Z pewnością znajdzie się dużo miejsca na te informacje w przygotowywanym opracowaniu monograficznym.

Wiele osób z ciekawością ogląda w gabinecie nadleśniczego fotografie zachowane z końca lat 60. ubiegłego wieku, które znajdowały się również w gabinecie nadleśniczego Kempińskiego, a które Pani Danuta z córką Anną przekazały naszemu nadleśnictwu. Przedstawiają one grupę zabytkowych dębów w Czajkowej i kapliczkę św. Huberta.

Niestety, ciężka choroba nie pozwoliła na dalsze poszerzanie naszej wiedzy o przeszłości.

Danuto, żegnamy Panią leśnym pozdrowieniem Darz Bór, odpoczywaj w pokoju.