Asset Publisher Asset Publisher

Lasy prywatne

Na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Starostą Powiatu Mieleckiego i Nadleśniczym Nadleśnictwa Mielec, starostwo powierzyło niektóre sprawy z zakresu nadzoru nad gospodarką leśną w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa Nadleśnictwu Mielec.
Zgodnie z porozumieniem, Nadleśnictwo Mielec sprawuje nadzór nad gospodarką leśną w lasach prywatnych.

Nadzór obejmuje gminy:
Padew Narodowa (obręby: Babule, Kębłów, Padew Narodowa, Piechoty, Pierzchne, Przykop, Rożniaty, Wojków, Zachwiejów, Zarównie),
Tuszów Narodowy (obręby: Babicha, Borki Nizińskie, Czajkowa, Dębiaki, Grochowe, Jaślany, Józefów, Ławnica, Malinie, Pluty, Sarnów, Tuszów Mały, Tuszów Narodowy),
Mielec (obręby: Trześń, Szydłowiec, Chorzelów, Złotniki, Chrząstów, Wola Chorzelowska),
Gawłuszowice (obręby: Brzyście, Gawłuszowice, Kliszów, Krzemienica, Młodochów, Wola Zdakowska),
miasto Mielec (obręby: Mościska, Wojsław, Stare Miasto, Osiedle, Smoczka, Rzochów).

 Zgodnie z zapisami zawartymi w porozumieniu, Starosta Powiatu Mieleckiego powierza Nadleśniczemu Nadleśnictwa Mielec:
- lustracje powierzonych do nadzoru lasów wraz z rejestracją stanu lasów,
- cechowanie drewna i wydawanie świadectw legalności jego pozyskania w lasach objętych nadzorem,
- kontrolowanie wykonywania zadań określonych w uproszczonych planach urządzania lasu dla lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa i decyzjach określających zadania z zakresu gospodarki leśnej dla lasów rozdrobnionych o pow. do 10 ha, wydawanych na podstawie inwentaryzacji stanu lasów.

Każda osoba ubiegająca się o ocechowanie drewna w lesie nie stanowiącym własności Skarbu Państwa zobligowana jest do wypełnienia "Wniosku o ocechowanie drewna" (załącznik poniżej).
Wniosek ten musi zostać podpisany przez właściciela/właścicieli gruntu, w przypadku jego śmierci przez wszystkich spadkobierców lub przez dzierżawcę bądź zarządcę. Wcześniej przygotowany wniosek należy posiadać przy sobie podczas przyjazdu specjalisty zajmującego się nadzorem nad lasami prywatnymi. W przypadku braku takiej możliwości, wniosek można również wypełnić na miejscu, przed samym cechowaniem drewna.

Osoba sprawującą nadzór z ramienia Nadleśniczego Nadleśnictwa Mielec:
Teresa Wróbel
kontakt: tel.: 17 747 69 89
e-mail: teresa.wrobel@krosno.lasy.gov.pl

W sprawach dotyczących lasów niepaństwowych strony przyjmowane są w budynku Nadleśnictwa Mielec (ul. Partyzantów 11), w pokoju nr 11, w każdy wtorek, w godz. od 715 do 1015.

W pozostałe dni tygodnia potrzebę zgłoszenia legalizacji pozyskanego drewna można dokonać w sekretariacie nadleśnictwa na druku „Wniosku o cechowanie drewna" z pozostawieniem na druku aktualnego telefonu kontaktowego.

Druk w/w wniosku można pobrać poniżej lub w sekretariacie nadleśnictwa.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Jak dobrze przygotować się do sezonu dokarmiania ptaków?

Jak dobrze przygotować się do sezonu dokarmiania ptaków?

Zima to czas, w którym ptaki wymagają szczególnej troski i pomocy ze strony człowieka. Trzeba jednak pamiętać, żeby przed rozpoczęciem dokarmiania przemyśleć kilka istotnych spraw.

Dokarmiając ptaki zimą koniecznie trzeba robić to regularnie i wykładać karmę w tych samych miejscach całą zimę. Ptaki szybko przyzwyczają się do źródła pokarmu i zaprzestanie dokarmiania może stać się dla nich tragiczne w skutkach.

Ważną rzeczą jest regularne czyszczenie karmników z pozostałości ziarna i odchodów. Jeśli wiesz, że nie znajdziesz na to czasu – polecamy wywieszanie ptasich pyz. Są wygodniejsze w „obsłudze” :)

Dobrze jest zadbać o właściwą konstrukcję karmników. Pożywienie wykładane ptakom, nie powinno być z niego wydmuchiwane przez wiatr oraz w żadnym wypadku nie powinno zamoknąć. Karmniki powinny także zapewniać możliwość łatwego lądowania i ucieczki w przypadku zagrożenia.

Bardzo ważną sprawą jest lokalizacja karmnika. Najlepsze miejsce to takie, do którego nie dostaną się nieproszeni goście oraz takie, do którego my jako dokarmiający, nie będziemy musieli przemierzać dużej odległości – chyba, że ktoś lubi :)

Kaczki, kurki wodne i  łabędzie, czyli ptaki wodne, chętnie będą jadły ziarna zbóż, drobno krojone warzywa oraz kukurydzę, trzeba przy tym pamiętać, że powinny być dokarmianie w czasie, gdy zamarza większość zbiorników wodnych.

Sikory, kosy kwiczoły, wróble, dzwońce, trznadle i dzięcioły chętnie zjedzą surową, ale niesoloną słoninę, łuskane orzechy, ziarna słonecznika, mrożone porzeczki, aronię, owoce dzikiego bzu, suszone, drobne rodzynki, płatki owsiane czy proso.

Dobrym sposobem jest zatopienie ziaren w niesolonym łoju lub smalcu. Jeśli wywieszacie słoninę, pamiętajcie, że nie może wisieć dłużej niż dwa tygodnie. Nawet jeśli ptaki jej nie zjedzą trzeba ją wyrzucić, gdyż po tym czasie jest już zjełczała.

Ważna sprawa – należy pamiętać, aby absolutnie nie karmić ptaków produktami z solą, np. boczkiem, solonymi orzeszkami czy słonecznikiem, gdyż zimą ptaki mają utrudniony dostęp do wody pitnej.

Kolejna bardzo ważna sprawa – ptaków nie należy dokarmiać pieczywem, gdyż może to prowadzić do chorób układu pokarmowego.

 

tekst: Teresa Wróbel