Asset Publisher Asset Publisher

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Nadleśnictwo Mielec położone jest w północnej części Mielecko-Kolbuszowsko-Głogowskiego obszaru chronionego krajobrazu. Został on powołany na mocy Rozporządzenia Wojewody Rzeszowskiego nr 35 z dnia 14 lipca 1992 r. Ogólna jego powierzchnia wynosi 50 512 ha. W terytorialnym zasięgu Nadleśnictwa Mielec znajduje się ok. 13 174 ha, z czego na obszarze Lasów Państwowych 8 238,36 ha (92,3% ogólnej powierzchni Nadleśnictwa).


Obszar ten obejmuje szczególnie wartościowe tereny zachodniej części Płaskowyżu Kolbuszowskiego, który stanowi centralną wysoczyznę Kotliny Sandomierskiej, opadającą łagodnie ku północy. W granicach dawnego województwa rzeszowskiego obszar jawi się jako jeden z najcenniejszych objętych tą formą ochrony. Na jego szczególne wartości przyrodnicze składają się: rzadka i chroniona fauna, nasienne starodrzewia sosny, dębu, buka, olszy i jodły oraz stanowiska licznych chronionych gatunków, dobrze zachowane różnorodne zbiorowiska roślinne.


Dominujące znaczenie w zasięgu Obszaru posiadają lasy zajmujące 28 458 ha, co stanowi ponad 56 % jego powierzchni; przeważająca ich część to własność Skarbu Państwa. W drzewostanach panuje sosna zwyczajna, niewielkie jest znaczenie gatunków liściastych, z których wymienić należy olszę czarną, dęba szypułkowego i bezszypułkowego, buka i brzozę. Pod względem wieku przeważają drzewostany młodszych i średnich klas wieku - drzewostany do 80 lat zajmują blisko 90 % powierzchni ogólnej drzewostanów. Lasy stanowią podstawowy walor turystyczny i rekreacyjny omawianego obszaru.


Walory turystyczne podkreślają ponadto zabytki kultury materialnej; należą do nich: zespół pałacowy w Rzemieniu, dwory i zespoły dworskie, zespoły parkowe (Cierpisz, Bukowiec, Huta Przedborska, Niwiska, Trzęsówka,  Wola Osiecka). Oprócz wymienionych znajdują się tu również zabytki budownictwa sakralnego, zagrody wiejskie, wiatraki, itp. (Jarosz, Kurzyński, Fijał 1986a).


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Marsz przez mieleckie lasy

Marsz przez mieleckie lasy

W niedzielę, 11 lutego 2018 r., przez tereny zarządzane przez Nadleśnictwo Mielec oraz Nadleśnictwo Nowa Dęba, przeszedł ekstremalny marsz upamiętniający powstanie lotnictwa polskiego.

W marszu wzięli udział członkowie Aeroklubu Mieleckiego, ZHP w Mielcu, Bliźnianie Park Historyczny, Odrodzony Mielec, GRH Rusal, JS 2221 Strzelec, OSP Dymitrów Mały, OSP Wola Mielecka oraz OSP przy Aeroklubie Mieleckim. Na zakończenie marszu zostały złożone kwiaty oraz zapalone znicze na Polanie Żołnierzy Wyklętych.

Historia polskiego lotnictwa sięga roku 1918, czasu I wojny światowej. Proces powstawania lotnictwa rozpoczął się jeszcze przed odzyskaniem niepodległości. Trzeba zaznaczyć, że polskie formacje powstawały na terenach zagranicznych. Jednak Polacy, którzy tam służyli, stanowili trzon powstałego później lotnictwa polskiego. Polski wyniszczonej wojną, nie było stać wtedy na jakąkolwiek produkcję na szerszą skalę. Sprzęt, którego używano w budujących się dopiero polskich formacjach, pochodził głównie z arsenału państw, w których formacja powstawała. Były to także zdobycze z terenów wyzwolonych i zakupów realizowanych poza granicami kraju. Warto podkreślić, że wiele z nich, zdobyto właśnie w Polsce, m.in. na lotniskach w Warszawie i Poznaniu-Ławicy, Krakowie i Lwowie.

Ale ponieważ Polacy, jak wiadomo, są pomysłowi w lotnictwie używali też „składaków” montowanych z podzespołów pochodzących z różnych typów samolotów lub z dostarczonych wraków.

Jak daje się zauważyć, początki lotnictwa polskiego nieodłącznie wiążą się z lotnictwem wojskowym. Pierwszy lot bojowy polskiego samolotu odbył się 5 listopada 1918 roku.