Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo

W trosce o Państwa bezpieczeństwo na dole strony załączamy Regulamin miejsca postoju pojazdów oraz kilka pomocnych rad dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa w lesie.

Na czas wakacji wyznaczyliśmy dodatkowe miejsca postoju pojazdów, na których obowiązuje "Regulamin miejsca postoju pojazdów".

Prosimy o nie zastawianie pozostawianymi pojazdami wjazdów na dojazdy pożarowe (!)

Lokalizacje dodatkowych miejsc postoju:
X 50°18'05,4" N
Y 21°29'21,3" E

X 50°16'35,3" N
Y 21°33'20,6" E

X 50°16'42,8" N
Y 21°34'37,0" E

Informujemy, że na stronie Banku Danych o Lasach (https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/) dostępna jest mapa zagospodarowania turystycznego.

Można również pobrać aplikację na telefon mBDL wraz z mapami lasów.

Pomysły na wypoczynek

Bieganie to dziś, obok jazdy na rowerze, najpopularniejszy sport uprawiany przez Polaków.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Jak dobrze przygotować się do sezonu dokarmiania ptaków?

Jak dobrze przygotować się do sezonu dokarmiania ptaków?

Zima to czas, w którym ptaki wymagają szczególnej troski i pomocy ze strony człowieka. Trzeba jednak pamiętać, żeby przed rozpoczęciem dokarmiania przemyśleć kilka istotnych spraw.

Dokarmiając ptaki zimą koniecznie trzeba robić to regularnie i wykładać karmę w tych samych miejscach całą zimę. Ptaki szybko przyzwyczają się do źródła pokarmu i zaprzestanie dokarmiania może stać się dla nich tragiczne w skutkach.

Ważną rzeczą jest regularne czyszczenie karmników z pozostałości ziarna i odchodów. Jeśli wiesz, że nie znajdziesz na to czasu – polecamy wywieszanie ptasich pyz. Są wygodniejsze w „obsłudze” :)

Dobrze jest zadbać o właściwą konstrukcję karmników. Pożywienie wykładane ptakom, nie powinno być z niego wydmuchiwane przez wiatr oraz w żadnym wypadku nie powinno zamoknąć. Karmniki powinny także zapewniać możliwość łatwego lądowania i ucieczki w przypadku zagrożenia.

Bardzo ważną sprawą jest lokalizacja karmnika. Najlepsze miejsce to takie, do którego nie dostaną się nieproszeni goście oraz takie, do którego my jako dokarmiający, nie będziemy musieli przemierzać dużej odległości – chyba, że ktoś lubi :)

Kaczki, kurki wodne i  łabędzie, czyli ptaki wodne, chętnie będą jadły ziarna zbóż, drobno krojone warzywa oraz kukurydzę, trzeba przy tym pamiętać, że powinny być dokarmianie w czasie, gdy zamarza większość zbiorników wodnych.

Sikory, kosy kwiczoły, wróble, dzwońce, trznadle i dzięcioły chętnie zjedzą surową, ale niesoloną słoninę, łuskane orzechy, ziarna słonecznika, mrożone porzeczki, aronię, owoce dzikiego bzu, suszone, drobne rodzynki, płatki owsiane czy proso.

Dobrym sposobem jest zatopienie ziaren w niesolonym łoju lub smalcu. Jeśli wywieszacie słoninę, pamiętajcie, że nie może wisieć dłużej niż dwa tygodnie. Nawet jeśli ptaki jej nie zjedzą trzeba ją wyrzucić, gdyż po tym czasie jest już zjełczała.

Ważna sprawa – należy pamiętać, aby absolutnie nie karmić ptaków produktami z solą, np. boczkiem, solonymi orzeszkami czy słonecznikiem, gdyż zimą ptaki mają utrudniony dostęp do wody pitnej.

Kolejna bardzo ważna sprawa – ptaków nie należy dokarmiać pieczywem, gdyż może to prowadzić do chorób układu pokarmowego.

 

tekst: Teresa Wróbel