Asset Publisher Asset Publisher

Historia Nadleśnictwa Mielec

Tekst: J.Ziobroń

Lasy obecnego Nadleśnictwa Mielec do 1944 r. stanowiły głównie własność prywatną należącą do wielkich majątków ziemskich m.in.:
-    Włodków – 2 646 ha;
-    Tarnowskich – 1 448 ha;
-    Oborskich – 1 132 ha.
W okresie okupacji niemieckiej w części południowej nadleśnictwa utworzono szkoleniowy obóz wojskowy oraz poligon artyleryjski, w wyniku czego wycięto lub całkowicie zdewastowano drzewostany na powierzchni około 1200 ha. Do dodatkowych zniszczeń przyczyniło się stacjonowanie na tym terenie wojsk radzieckich w okresie od sierpnia 1944 r. do stycznia 1945 r.
Lasy stanowiące obecnie Nadleśnictwo Mielec zostały upaństwowione w 1944 roku na podstawie dekretu PKWN z dnia 12.12.1944 r. i weszły w skład Nadleśnictw Smoczka, Babule i Kolbuszowa. W dniu  01.10.1946 r. z części wyżej wymienionych nadleśnictw utworzono Nadleśnictwo Wojsław o powierzchni ogólnej 7488,97 ha (Zarządzenie Ministra Leśnictwa z dnia 29.03.1946 r.).Dla nowego nadleśnictwa opracowano prowizoryczny plan urządzania lasu na obowiązujący od 01.10.1947 r. do 30.09.1956 r. W tym okresie działania nadleśnictwa ukierunkowane były na odbudowę drzewostanów zniszczonych w okresie wojennym.

Na podstawie Zarządzenia nr 52 Dyrektora OZLP w Przemyślu z dnia 01.01.1973 r. (z połączenia Nadleśnictwa Wojsław i Babule) utworzono Nadleśnictwo Mielec.  Nowopowstałe nadleśnictwo obejmowało powierzchnię 16 013 ha. W 1976 r. po likwidacji poligonu wojskowego Nadleśnictwo przejęło ponad 400 ha halizn popoligonowych. Powierzchnia ta zastała odnowiona  w latach 1977-1980 r., głównie sosną.
W 1978 r. w wyniku przystosowania granic nadleśnictw do ówczesnego podziału administracyjnego kraju powierzchnię 6 796 ha przekazano Nadleśnictwu Buda Stalowska (obecnie Nowa Dęba). Aktualnie wg stanu na dzień 01.01.2012 r. powierzchnia Nadleśnictwa Mielec wynosi 9 278,30 ha.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Powiatowy Jarmark Świąteczny 2017

Powiatowy Jarmark Świąteczny 2017

Powiatowy Jarmark Świąteczny organizowany przez Starostwo Powiatowe w Mielcu wpisał się już w tradycję miasta Mielec. W tym roku odbył się on 10 grudnia na mieleckim Rynku Starego Miasta.

Mimo mroźnej aury, świąteczna atmosfera unosząca się w powietrzu ściągnęła na tegoroczny Jarmark prawdziwe tłumy. Rekordowa okazała się też liczba wystawców – około 50. Asortyment był bardzo bogaty, można było nabyć m.in.: choinki, bombki, świeczniki, stroiki, zabawki, balony, kwiaty, meble rattanowe, ozdoby do włosów, miody, oleje lniane, płatki róży, świąteczne ciasta i ciasteczka. Istniała również możliwość posilenia się i ogrzania świątecznymi słodkościami, ciepłymi potrawami, gorącą czekoladą, goframi, oscypkami i ciepłymi, korzennymi napojami.

Wśród tak licznego grona wystawców, jak co roku, można było odnaleźć stoisko Nadleśnictwa Mielec, które cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Pracownicy i przyjaciele Nadleśnictwa własnoręcznie wykonali szereg ozdób świątecznych: stroiki, szopki, świeczniki, kartki świąteczne, ozdoby choinkowe, krążki z decoupage, świąteczne ozdoby na biurko, jak również sadzonki świerka, które mogły posłużyć jako mini choinka. Były to dary lasu, gdyż wszystkie ozdoby wykonano z materiałów, które znajdziemy w mieleckim lesie. Jarmark to świetna okazja do dbania o wizerunek Lasów Państwowych i szerzenia w społeczeństwie wiedzy leśnej, dlatego też, aby dostać upominek wystarczyło tylko odpowiedzieć na 1 pytanie z 6 kategorii takich jak: Rośliny, Zwierzęta, Ochrona Przyrody, Gospodarka Leśna, Niewiadoma i Zadanie Praktyczne. W wyborze kategorii pomagało niezawodne Koło Fortuny, które zarówno dzieciom, jak i dorosłym sprawiało ogromną radość.

Podsumowując, Powiatowy Jarmark Świąteczny 2017 w Mielcu tętnił życiem od rana do późnych godzin wieczornych. Był to cudowny czas, który wprowadził Mielczan w świąteczny nastrój. Dziękujemy za zainteresowanie i tak liczne odwiedziny stoiska Nadleśnictwa Mielec i życzymy wszystkim Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.

 

Tekst: Katarzyna Ochalik