Wydawca treści Wydawca treści

Historia Nadleśnictwa Mielec

Tekst: J.Ziobroń

Lasy obecnego Nadleśnictwa Mielec do 1944 r. stanowiły głównie własność prywatną należącą do wielkich majątków ziemskich m.in.:
-    Włodków – 2 646 ha;
-    Tarnowskich – 1 448 ha;
-    Oborskich – 1 132 ha.
W okresie okupacji niemieckiej w części południowej nadleśnictwa utworzono szkoleniowy obóz wojskowy oraz poligon artyleryjski, w wyniku czego wycięto lub całkowicie zdewastowano drzewostany na powierzchni około 1200 ha. Do dodatkowych zniszczeń przyczyniło się stacjonowanie na tym terenie wojsk radzieckich w okresie od sierpnia 1944 r. do stycznia 1945 r.
Lasy stanowiące obecnie Nadleśnictwo Mielec zostały upaństwowione w 1944 roku na podstawie dekretu PKWN z dnia 12.12.1944 r. i weszły w skład Nadleśnictw Smoczka, Babule i Kolbuszowa. W dniu  01.10.1946 r. z części wyżej wymienionych nadleśnictw utworzono Nadleśnictwo Wojsław o powierzchni ogólnej 7488,97 ha (Zarządzenie Ministra Leśnictwa z dnia 29.03.1946 r.).Dla nowego nadleśnictwa opracowano prowizoryczny plan urządzania lasu na obowiązujący od 01.10.1947 r. do 30.09.1956 r. W tym okresie działania nadleśnictwa ukierunkowane były na odbudowę drzewostanów zniszczonych w okresie wojennym.

Na podstawie Zarządzenia nr 52 Dyrektora OZLP w Przemyślu z dnia 01.01.1973 r. (z połączenia Nadleśnictwa Wojsław i Babule) utworzono Nadleśnictwo Mielec.  Nowopowstałe nadleśnictwo obejmowało powierzchnię 16 013 ha. W 1976 r. po likwidacji poligonu wojskowego Nadleśnictwo przejęło ponad 400 ha halizn popoligonowych. Powierzchnia ta zastała odnowiona  w latach 1977-1980 r., głównie sosną.
W 1978 r. w wyniku przystosowania granic nadleśnictw do ówczesnego podziału administracyjnego kraju powierzchnię 6 796 ha przekazano Nadleśnictwu Buda Stalowska (obecnie Nowa Dęba). Aktualnie wg stanu na dzień 01.01.2012 r. powierzchnia Nadleśnictwa Mielec wynosi 9 278,30 ha.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

VI Mielecki Zielony Punkt kontrolny zakończony!

VI Mielecki Zielony Punkt kontrolny zakończony!

07.10. 2018 r. na terenie Nadleśnictwa Mielec po raz kolejny odbył się Mielecki Zielony Punkt Kontrolny.

Oczekiwanie na start zapisanych już uczestników, umilił ciekawy pokaz ratownictwa medycznego Jarosława Marczewskiego. Około godziny 1100 Nadleśniczy Nadleśnictwa Mielec – Hubert Sobiczewski przywitał uczestników wydarzenia. Przebieg całej imprezy, sposób przybijania znaczków, a także bezpiecznego poruszania się po terenie przedstawił Ireneusz Wołoszyn.

Dużą popularnością cieszyła się trasa rodzinna.  Najszybciej pokonała ją Małgorzata Klimasz. Na trasie rowerowej najlepszy wynik należał do Katarzyny i Mirosława Marek. Pierwsze miejsce na trasie sportowej zdobył Józef Klimasz.

W międzyczasie trwania rywalizacji, do lasu wyruszyła grupa mieleckich krwiodawców sprzątająca śmieci. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyło się przygotowane przez Nadleśnictwo Mielec stoisko edukacyjne. Prym wśród najmłodszych uczestników imprezy wiodła konkurencja w chodzeniu, po rozciągniętej między drzewami linie.

Po przybyciu na metę, każdy z uczestników otrzymał upominek ufundowany przez naszych sponsorów: Joy Fitness Club i MOSIR Mielec. Prezydent Miasta Mielca - Fryderyk Kampinos i Starosta Powiatu Mieleckiego - Zbigniew Tymuła, oprócz przygotowania nagród, objęli wydarzenie patronatem honorowym.

Jesteśmy wdzięczni Filipowi Zarębie z Pracowni Rowerów, który czuwał nad stanem technicznym sprzętu zawodników. Podziękowania należą się także naszym patronom medialnym, którzy przyczynili się do popularyzowania wydarzenia.

Osoby, które przybyły na metę, mogły posilić się przygotowanymi przez firmę Dobrowolscy kiełbaskami z grilla.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział! Wierzymy, że zawody przyczyniły się do promowania aktywnego wypoczynku w lesie, ścieżek edukacyjno-przyrodniczych i lepszego zrozumienia problemów związanych z ekologią i gospodarką leśną.

Zapraszamy za rok i liczymy na przybycie w jeszcze większym gronie, aby wspólnie móc korzystać z darów, jakie daje nam las!

 

Tekst: Marzena Surowiec