Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XIII Pielgrzymka Leśników z Podkarpacia do Sanktuarium Madonny z Puszczy

XIII Pielgrzymka Leśników z Podkarpacia do Sanktuarium Madonny z Puszczy

W dniu 20 maja 2018 r. Nadleśnictwo Mielec, Kolbuszowa i Tuszyma wraz z RDLP w Krośnie     i Kustoszem Sanktuarium ks. Ryszardem Madejem zapraszają na XIII Pielgrzymkę Leśników             z Podkarpacia do Sanktuarium Madonny z Puszczy w Ostrowach Tuszowskich. Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył będzie Jego Ekscelencja ksiądz Biskup Jan Wątroba. Uroczystość uświetni występ Zespołu Sygnalistów Leśnych „Echo Karpat” przy RDLP w Krośnie oraz Zespołu Klarnecistów Państwowej Szkoły Muzycznej w Mielcu.

Program uroczystości:

1000- Powitanie pielgrzymów i prezentacja Sanktuarium

1030-Modlitwa przed Cudownym Wizerunkiem Matki Bożej-Madonny z Puszczy

1045- Formowanie pocztów sztandarowych nadleśnictw i kół łowieckich

1100- Uroczysta Msza Święta z oprawą Zespołu Sygnalistów Leśnych przy RDLP w Krośnie

1200- Słowo do leśników Dyrektora RDLP w Krośnie oraz zaproszonych Gości

1215- Posadzenie Dębu Pamięci z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

1230- Spotkanie zaproszonych gości i braci leśnej przy poczęstunku