Wydawca treści Wydawca treści

Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Sieć Natura 2000 tworzą dwa typy obszarów:

  • obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO), wyznaczone do ochrony populacji dziko występujących ptaków,
  • specjalne obszary ochrony siedlisk (SOO), chroniące siedliska przyrodnicze i gatunki roślin i  zwierząt.

Podstawą wyznaczania obszarów Natury 2000 są kryteria naukowe.

Obszary Natura 2000 stanowią 40 proc. gruntów w zarządzie Lasów Państwowych, zajmują ponad 2,8 mln ha

Na terenie kraju obecnie są wyznaczone 144 obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO) i 823 obszary ochrony siedlisk (SOO), w tym 364 obszary mające znaczenie dla Wspólnoty. Pokrywają one prawie 20 proc. powierzchni kraju.

Większość obszarów naturowych powstała na terenach leśnych. Stanowią one 40 proc. gruntów w zarządzie PGL LP, zajmują ponad 2,8 mln ha.

Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków
Puszcza Sandomierska PLB 180005 obejmuje powierzchnię 14.842,57 ha w zasięgu administracyjnym, w tym 8.515,99 ha gruntów w zarządzie Nadleśnictwa Mielec.
Obszar został objęty ochroną na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 5 września 2007 r.
 


Siedliska przyrodnicze Natura 2000
Na terenie Nadleśnictwa siedliska przyrodnicze Natura 2000 łącznie zajmują powierzchnie 230,77 ha. Podział na siedliska leśne i nieleśne przedstawia się następująco (ha;%):


 

 

Udział leśnych siedlisk przyrodniczych Natura 2000 w zależności od przyrodniczego typu drzewostanu wygląda następująco (ha;%):

 


Natomiast udział nieleśnych siedlisk przyrodniczych w zależności od typu siedliskowego lasu przedstawia poniższy wykres:
 


Opis i lokalizacja siedlisk przyrodniczych Natura 2000 została przyjęta zgodnie z danymi Nadleśnictwa zebranymi w ramach powszechnej inwentaryzacji siedlisk.

 

Wyróżniono następujące siedliska:
siedliska leśne:
91D0 – bory bagienne na powierzchni 2,39 ha,

91T0 – bór chrobotkowy na powierzchni 17,84 ha:


91E0 – łęgi olszowe, olszowo – jesionowe na powierzchni 23,61 ha:


9110-1 – kwaśne buczyny niżowe na powierzchni 1,83 ha:


9170-2 – grąd subkontynentalny na powierzchni 114,61 ha:


91P0 – wyżynny jodłowy bór mieszany na powierzchni 51,62 ha:



siedliska nieleśne:
7110 – torfowiska wysokie z roślinnością torfotwórczą na powierzchni 1,30 ha:


7120 – torfowiska wysokie zdegradowane, zdolne do naturalnej i stymulowanej regeneracji na powierzchni 0,40 ha,
4030 – suche wrzosowiska na powierzchni 6,23 ha:


2330 – śródlądowe wydmy z otaczającymi murawami ze szczotlichą i mietlicą na powierzchni 0,49 ha:


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Powiatowy Jarmark Świąteczny 2017

Powiatowy Jarmark Świąteczny 2017

Powiatowy Jarmark Świąteczny organizowany przez Starostwo Powiatowe w Mielcu wpisał się już w tradycję miasta Mielec. W tym roku odbył się on 10 grudnia na mieleckim Rynku Starego Miasta.

Mimo mroźnej aury, świąteczna atmosfera unosząca się w powietrzu ściągnęła na tegoroczny Jarmark prawdziwe tłumy. Rekordowa okazała się też liczba wystawców – około 50. Asortyment był bardzo bogaty, można było nabyć m.in.: choinki, bombki, świeczniki, stroiki, zabawki, balony, kwiaty, meble rattanowe, ozdoby do włosów, miody, oleje lniane, płatki róży, świąteczne ciasta i ciasteczka. Istniała również możliwość posilenia się i ogrzania świątecznymi słodkościami, ciepłymi potrawami, gorącą czekoladą, goframi, oscypkami i ciepłymi, korzennymi napojami.

Wśród tak licznego grona wystawców, jak co roku, można było odnaleźć stoisko Nadleśnictwa Mielec, które cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Pracownicy i przyjaciele Nadleśnictwa własnoręcznie wykonali szereg ozdób świątecznych: stroiki, szopki, świeczniki, kartki świąteczne, ozdoby choinkowe, krążki z decoupage, świąteczne ozdoby na biurko, jak również sadzonki świerka, które mogły posłużyć jako mini choinka. Były to dary lasu, gdyż wszystkie ozdoby wykonano z materiałów, które znajdziemy w mieleckim lesie. Jarmark to świetna okazja do dbania o wizerunek Lasów Państwowych i szerzenia w społeczeństwie wiedzy leśnej, dlatego też, aby dostać upominek wystarczyło tylko odpowiedzieć na 1 pytanie z 6 kategorii takich jak: Rośliny, Zwierzęta, Ochrona Przyrody, Gospodarka Leśna, Niewiadoma i Zadanie Praktyczne. W wyborze kategorii pomagało niezawodne Koło Fortuny, które zarówno dzieciom, jak i dorosłym sprawiało ogromną radość.

Podsumowując, Powiatowy Jarmark Świąteczny 2017 w Mielcu tętnił życiem od rana do późnych godzin wieczornych. Był to cudowny czas, który wprowadził Mielczan w świąteczny nastrój. Dziękujemy za zainteresowanie i tak liczne odwiedziny stoiska Nadleśnictwa Mielec i życzymy wszystkim Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.

 

Tekst: Katarzyna Ochalik