Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona przyrody

Ochrona przyrody

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 584 gatunków roślin, 90 gatunków grzybów i 732 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Zwierzęta chronione

Na terenie Nadleśnictwa Mielec występują liczne zwierzęta podlegające ochronie gatunkowej. Na szczególną uwagę zasługują zwierzęta zagrożone wpisane do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt: bąk (Botaurus stellaris), białorzytka (Oenanthe oenantche), dzieżba czarnoczelna (Lanius minor), orlik krzykliwy (Aąuila pomarina), popielica (Glis glis), wilk szary (Canis lupus).
Ponadto z gatunków chronionych poszczególnych grup zwierząt m.in.:

  • stawonogi: biegacz (Carabus sp.), jelonek rogacz (Lucanus cereus), kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo), pachnica (Osmoderma eremita), paź królowej (Papilio machaon);
  • mięczaki: skójka malarska (Unio pictorum), ślimak winniczek (Helix pomatia);
  • płazy: ropucha szara (Bufo bufo), żaba trawna (Rana temporaria), traszka grzebieniasta (Triturus cristatus);
  • gady: jaszczurka zwinka (Lecerta agilis), jaszczurka żyworodna (Cacerta vivipara), padalec zwyczajny (Anguis fragilis), zaskroniec zwyczajny (Natrix natrix), żmija zygzakowata (Vipera berus).

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

1000 drzew na minutę

1000 drzew na minutę

W Nadleśnictwie Mielec jak i w całej Polsce trwa sadzenie lasu. W prace te jak do tej pory zaangażowało się wiele osób i instytucji. Dzięki temu młodego lasu przybywa w błyskawicznym tempie. 1000 drzew na minutę - tyle nowych drzewek sadzimy na terenie całego kraju, co daje w ciągu roku 500 milionów sztuk. W naszym nadleśnictwie pojawi się blisko 800 tys. sztuk sadzonek. Większość z nich stanowi sosna (60%), liczne są również dęby (25%) i wiele gatunków domieszkowych.

W niedzielę 08.04 Klub Żeglarski Orkan sadził młode drzewka buka w pozostawionym sosnowym drzewostanie w leśnictwie Mościska. Warto wspomnieć, że za łopaty chwycili nawet najmłodsi żeglarze.

W środę 11.04 zasadzony został "las pełen energii", jest to IV edycja realizowana przez Spółkę PGE Dystrybucja we współpracy z Regionalnymi Dyrekcjami Lasów Państwowych.  Do lasu zawitali uczniowie ze szkoły w Trześni i Chorzelowie. Po instruktażu uczestnicy chwycili kostury i szpadle w dłoń i w pocie czoła sadzili sosnę, buka, brzozę i lipę. Na pamiątkę tegorocznej edycji "las pełen energii" powstała aleja lipowa.

W czwartek 12.04 kolejne ary powierzchni zostały obsadzone przez uczniów SOSW im. Królowej Jadwigi w Mielcu. Sadzenie lasu nie jest ani łatwe, ani lekkie, w związku z czym pracownicy Nadleśnictwa Mielec nadzorowali prace uczniów i niejednokrotnie sami chwytali za łopatę by odciążyć ich w tej pracy.

Wszystkich uczestników sadzenia, zapraszamy - doglądajcie co jakiś czas jak rośnie las, do którego powstania się przyczyniliście. Zapewne będziecie z niego dumni .