Wydawca treści Wydawca treści

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Uroczystości na Polanie Niezłomnych

Uroczystości na Polanie Niezłomnych

W dniu 10 marca 2018 r. na Polanie Niezłomnych, na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Mielec, odbyła się uroczystość nadania imion Dębom Niezłomnych. Co roku, w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Klub Historyczny "Prawda i Pamięć" nadaje imiona dębom.

Tym razem uhonorowani zostali dwaj Żołnierze Wyklęci, związani z ziemią mielecką i podkarpaciem: płk Łukasz Ciepliński "Pług" i por. Stanisław Dolina "Ignac".

Gośćmi honorowymi, którzy zostali ojcami chrzestnymi Dębów, w tym roku byli płk dypl. Arkadiusz Mikołajczyk - dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Płk Łukasza Cieplińskiego „Pługa” w Rzeszowie oraz syn por. "Ignaca" Pan Andrzej Dolina, który przybył do nas ze swoimi bliskimi oraz z rodziną śp. brata. Dąb im. gen. J. Hallera został z kolei odsłonięty przez starostę powiatu mieleckiego Pana Zbigniewa Tymułę.

Podczas trwania uroczystości na Polanę wjechał Mielecki IV Rajd Rowerowy "Śladami walk Wojciecha Lisa "Mściciela".

Uroczystość nadania imion Dębom Niezłomnych, poprowadzili Piotr Pszeniczny i Romuald Rzeszutek. Uczestniczyli w niej m.in.: Prezydent Miasta Mielca Fryderyk Kapinos, ppłk Roland Waszkowiak, Anna Bogdan, Jerzy Flis, Daniel Wrzesień, Bogdan Pląder, Adam Gryczman, Bogdan Pezda, Janusz Szalwa, Marek Kozłowski, Grzegorz Miller, Łukasz Mikrut, Jerzy Łakomski, Stanislaw Wanatowicz, Maria Wanatowicz, Martinus Dymek, Dariusz Jarecki, Joanna Rębisz, Adam Stachura, Roman Rusin, Renata Rusin, Bogusław Kołacz, Edward Michocki, Antoni Skawiński, Karol Dolina, Remigiusz Tomecki, Michał Kogut, Łukasz Przybyło, Pawel Dolina, Marek Zalotyński, Aleksander Węgrzyn.

Oprawę mundurową zapewniły  GRH im. Wojciecha Lisa "Mściciela", Zmotoryzowana GRH im. Gen. Dr. Maczka oraz żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, z pododdziału mieleckiego.

Część artystyczną zapewniła młodzież I LO w Mielcu im. St. Konarskiego: Filip Olszewski oraz Zuzanna Bąba, pod opieką Pani Małgorzaty Stryczek.

 

Tekst:

Teresa Wróbel-Krupa