Wydawca treści Wydawca treści

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę wjechać samochodem do lasu?

Zasady udostępniania lasów są precyzyjnie opisane w rozdziale 5. Ustawy o lasach.  Wynika z niej, że ruch motorowerem, pojazdem silnikowym (samochodem, motocyklem czy quadem), a także zaprzęgiem konnym dopuszczalny jest tylko drogami publicznymi. Każdym pojazdem można wjechać do lasu drogą leśną tylko wtedy, gdy jest wyraźnie ona oznaczona drogowskazami dopuszczającymi ruch (np. wskazany jest kierunek i odległość dojazdu do miejscowości, ośrodka wypoczynkowego czy parkingu leśnego). Nie dotyczy to inwalidów, którzy poruszają się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.

Uwaga! Na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany i znaki zakazujące poruszania się po nich, gdyż zakaz ten wynika wprost z zapisów ustawy o lasach. Obowiązuje on cały rok, nie tylko w okresie zagrożenia pożarowego.

Także jazdę konną po lesie ustawa dopuszcza tylko drogami wyznaczonymi przez właściwego nadleśniczego.

Wszystkie te przepisy nie dotyczą pracowników nadleśnictw w czasie wykonywania obowiązków służbowych, właścicieli lasów w ich własnych lasach, osób wykonujących i kontrolujących gospodarkę leśną, służb ratujących zdrowie i mienie ludzkie (policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe), myśliwych wykonujących zadania gospodarcze oraz właścicieli pasiek zlokalizowanych w lasach.

Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna?

Nie ma, niestety, jednolitego i czytelnego systemu oznakowania dróg publicznych biegnących przez lasy. Jest to obowiązek zarządcy drogi, który powinien oznakować drogę zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów ruchu drogowego oraz ustawy o lasach. Najlepiej kierować się ogólną zasadą wjeżdżania samochodem do lasu tylko tam, gdzie wyraźnie pozwalają na to znaki drogowe. Zgodnie z ustawą o lasach nie ma obowiązku oznakowania znakami zakazu dróg, gdzie nie wolno wjeżdżać. Należy zatem stosować zasadę, że droga nieoznakowana nie jest dopuszczona do ruchu.

Nadleśnictwa ustawiają tablice informacyjne z drogami wyznaczonymi do ruchu i miejscami parkingowymi. Można także szukać takich informacji w urzędach gmin i punktach informacji turystycznej.

Gdzie zostawić samochód wybierając się do lasu?

Wybierając się do lasu należy samochód pozostawić w miejscu oznaczonym jako parking lub miejsce postojowe. Zgodnie z art. 29 ustawy o lasach tylko tam można bezpiecznie parkować. Każde nadleśnictwo przygotowuje sieć parkingów leśnych oraz miejsc parkowania pojazdów. Informacje o nich można znaleźć na stronie internetowej nadleśnictwa. Najłatwiej na nią trafić wpisując adres www.lasy.gov.pl, a potem wybierając odpowiednią dyrekcję regionalną i nadleśnictwo.  

Nie należy pozostawiać samochodów przed szlabanami i na poboczach dróg, nawet jeśli są one dopuszczone do ruchu, ponieważ utrudnia to ich gospodarcze wykorzystanie.

Czy strażnik leśny może zatrzymać samochód i wylegitymować kierowcę?

Strażnik leśny, podobnie jak inni pracownicy Służby Leśnej, którzy mają uprawnienia strażnika leśnego, mogą, zgodnie z art.29c Ustawy prawo o ruchu drogowym, zatrzymywać pojazdy i legitymować kierowców na terenie lasów. Jeżeli kierowca pojazdu nie zastosował się do przepisów i znaków drogowych dotyczących zakazu wjazdu, zatrzymywania się i postoju obowiązujących na terenie lasów musi liczyć się z tym, że strażnik leśny może go zatrzymać, wylegitymować i wydać polecenie co do zachowania się na drodze. Jeżeli samochód przewozi drewno lub zachodzi uzasadnione podejrzenie, że kierowca popełnił w lesie przestępstwo, strażnik leśny może zatrzymywać pojazd do kontroli także poza terenem leśnym.

Zgodnie z zapisami ustawy o lasach strażnik leśny ma także prawo do legitymowania innych osób, np. świadków wykroczeń i przestępstw, nakładania oraz pobierania grzywien (mandatów karnych), odbierania za pokwitowaniem przedmiotów pochodzących z przestępstwa lub wykroczenia oraz narzędzi i środków służących do ich popełnienia.

Należy się liczyć także z tym, że wobec osób uniemożliwiających kontrolę strażnik leśny ma prawo stosować środki przymusu bezpośredniego łącznie z użyciem broni.

Czy strażnik leśny może nałożyć mandat?

Strażnik leśny i pracownik Służby Leśnej mający uprawnienia strażnika np. leśniczy,  ma prawo do nałożenia grzywny w formie mandatu karnego o wysokości od 20 do 500 złotych. Grzywny są nakładane za wykroczenia określone w kodeksie wykroczeń (np. wjazd i parkowanie pojazdu w miejscu niedozwolonym, niszczenie grzybów i grzybni, płoszenie, zabijanie dzikich zwierząt, niszczenie lęgów ptasich mrowisk itd.), w ustawie o ochronie przyrody (np. wypalanie roślinności, uszkadzanie drzew i krzewów) oraz za wykroczenia określone w prawie łowieckim.

Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenie stanowi, że grzywny są nakładane w zasadzie w formie mandatu kredytowanego, wręczanego sprawcy wykroczenia za pokwitowaniem odbioru. Mandat staje się prawomocny po pokwitowaniu jego odbioru przez ukaranego, a należność grzywny należy uiścić w terminie 7 dni na konto widniejące na blankiecie mandatu.

W przypadku gdy sprawcą wykroczenia jest osoba czasowo przebywająca na terenie naszego kraju lub osoba nie mająca stałego miejsca zamieszkania i pobytu, nakłada się mandat karny gotówkowy. W takiej sytuacji należność wpłaca się od razu osobie, która nałożyła mandat.

W sytuacji, gdy wyrządzona szkoda jest znaczna (np. skradziono drewno, zniszczono fragment lasu, budowlę lub urządzenie) i kwalifikuje się to do wyższej kary niż pięćsetzłotowy mandat, strażnik leśny występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie i pełni rolę oskarżyciela publicznego. Wtedy grzywnę nakłada sąd, który dodatkowo może także orzec np. wypłacenie nawiązki za spowodowaną szkodę.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

IV Mielecki Leśny MiniRajd Rowerowy

IV Mielecki Leśny MiniRajd Rowerowy

22 czerwca 2014 r. na terenie lasów Nadleśnictwa Mielec odbędzie się IV Mielecki Leśny MiniRajd Rowerowy. Imprezę organizuje tradycyjnie Mielecki Klub Górski „Carpatia”, Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół 1893” w Mielcu, a organizatorów wspierają: Liga Ochrony Przyrody Okręg Podkarpacki, Nadleśnictwo Mielec, Koło Zakładowe Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa przy Nadleśnictwie Mielec oraz Mielecka Rowerowa Masa Krytyczna.

 

Patronat Honorowy nad Imprezą objął Starosta

Powiatu Mieleckiego.

W tegorocznej edycji imprezy rowerzyści wystartują na 4 trasach zróżnicowanych pod względem długości i stopnia trudności. Wszystkie trasy poprowadzone zostaną przez najatrakcyjniejsze zakątki mieleckich lasów.

Miejsce startu zaplanowano na parkingu koło siedziby Nadleśnictwa Mielec przy ulicy Partyzantów 11 w Mielcu.
Godzina rozpoczęcia imprezy to 8:30.
Od godziny 8:30 odbywać będzie się wpisywanie uczestników na listy startowe,
na cztery trasy MiniRajdu.


Godziny startu poszczególnych tras:


9:00 – start rowerzystów na trasie nr 4 (długość 55 km)

9:30 – start rowerzystów na trasie nr 3 (długość 25 km)


10:30 – start rowerzystów na trasie nr 2 (długość 22 km)


11:00 – start rowerzystów na trasie nr 1 „Rodzinnej" (długość 10 km)


Uwaga godziny startu na poszczególnych trasach mogą ulec zmianie
o czym organizatorzy poinformują wcześniej wszystkich zainteresowanych.

Mapki do ściągnięcia w formacie .jpg na dole strony.


O godzinie 10:00 odbędzie się oficjalne rozpoczęcie imprezy i powitanie
przybyłych uczestników przez przedstawicieli organizatorów oraz członków
komitetu honorowego


Meta rajdu zlokalizowana będzie na terenie miejsca zatrzymania
„Marakana" w leśnictwie Cyranka (niedaleko budowanej obecnie drogi
obwodowej Mielca). W zależności od długości trasy przyjazd poszczególnych
grup planowany jest w godzinach między 12:30 a 14:00, kiedy to odbędzie się
rozdanie pamiątkowych gadżetów, upominków oraz wręczenie nagród
ufundowanych przez sponsorów. Na miejscu zaplanowano ognisko ze
skromnym poczęstunkiem.

 

Komitet Honorowy IV Mieleckiego Leśnego MiniRajdu Rowerowego:

 

Andrzej Chrabąszcz – Starosta Powiatu Mieleckiego,

Janusz Chodorowski - Prezydent Miasta Mielca,

Kazimierz Gacek – Wójt Gminy Mielec,

Elżbieta Wróbel – Wójt Gminy Niwiska,

Eugeniusz Galek – Wójt Gminy Cmolas,

Andrzej Głaz – Wójt Gminy Tuszów Narodowy,

Henryk Sytner – Redaktor Programu III Polskiego Radia, promujący od lat w swoich programach aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu,

Hubert Sobiczewski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Mielec,

Jakub Hoszowski – Medalista mistrzostw Polski w kulturystyce federacji NAC. Aktualny vice mistrz Polski,

Jacek Tejchma - Dyrektor Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu,

Jan Kłodowski – Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Mielcu,

Tadeusz Tomczyk – Prezes Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół 1893" w Mielcu,

Jerzy Piotr Krakowski – Prezes Mieleckiego Klubu Górskiego „Carpatia,"

Zygmunt Kołodziej – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mielcu,

Borys Świć – Przedsiębiorca, społecznik, aktywnie wspiera Mielecki Leśny MiniRajd Rowerowy od początku istnienia imprezy.

Cele imprezy:

- Promocja zdrowego trybu życia i ruchu na świeżym powietrzu,

- Popularyzacja sportu i turystyki rowerowej jako formy rekreacji i aktywnego wypoczynku,

- Promowanie walorów turystyczno-krajobrazowych lasów Nadleśnictwa Mielec,

- Popularyzacja szlaków i ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych znajdujących się na terenie lasów Nadleśnictwa Mielec,

- Uwrażliwienie społeczeństwa na problemy związane z ochroną środowiska, przyrody ojczystej, zaśmiecaniem lasów i profilaktyką przeciwpożarową w lasach

- Integracja społeczności lokalnej i regionalnej.

Warunkami uczestnictwa w naszej imprezie jest zapoznanie się z Regulaminem imprezy i jego akceptacja, dokonanie drogą mailową rejestracji  do dnia 18 czerwca 2014 r. do godziny 15:00 na adres pawel.ziobron@krosno.lasy.gov.pl oraz otrzymanie od koordynatora imprezy potwierdzenia mailowego zapisania na minirajd.

Zgłoszenie uczestnictwa musi zawierać: imię, nazwisko, nr PESEL uczestnika i nr trasy na której osoba chce wystartować.

 

Dodatkowo w wiadomości należy zawrzeć oświadczenie o treści:

Oświadczam, że zapoznałem/am się z regulaminem IV Mieleckiego Leśnego MiniRajdu Rowerowego i zaakceptowałem/am jego zapisy.

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb organizacji IV Mieleckiego Leśnego MiniRajdu Rowerowego, zgodnie z Ustawą z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późniejszymi zmianami).

 

Udział w rajdzie mogą brać osoby pełnoletnie, zaś osoby nieletnie mogą brać udział pod opieką osoby pełnoletniej bądź po dostarczeniu podpisanego oświadczenia rodziców ze zgodą na udział dziecka w imprezie. W wyjątkowych sytuacjach istnieje możliwość zapisu w siedzibie Nadleśnictwa Mielec przy ul. Partyzantów 11 w Mielcu.

 

Potwierdzeniem zapisania osoby na imprezę jest mail zwrotny od koordynatora imprezy.