Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ścieżki edukacyjne

Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Do Bobra”

Nadleśnictwo Mielec zaprasza na trasę ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej „Do Bobra”.

Przebieg ścieżki sprzyja aktywnemu spędzaniu czasu na łonie natury i pozwala poznać ciekawe zakątki lasów leśnictwa Cyranka oraz ich mieszkańców - bobra europejskiego. Ścieżka została utworzona w 2004 r. Cała trasa ma długość 3,5 km. Brama, od której rozpoczyna się wędrówkę znajduję się przy ul. Partyzantów i prowadzi ona przez ciekawe zakątki lasów cyranowskich.

Na tablicach przystankowych znajdziemy wiadomości o bobrach, a tablice między poszczególnymi przystankami opisują rośliny występujące w tych lasach.
Pierwszy przystanek przypomina historię bobra. Na drugim i trzecim przystanku mamy okazje poznać się z wyglądem oraz życiem bobra. Piąty przystanek pokazuje stołówkę bobrów, w której nie brakuje roślin wodnych, kory oraz liści drzew. Na szóstym przystanku przyglądamy się miejscu bytowania bobrów, ponieważ zobaczyć je jest trudno, gdyż są bardzo płochliwymi stworzeniami, aktywnymi głównie nocą.

Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Ostrowy”

Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Ostrowy” znajduję się na terenie Leśnictwa Ostrowy, położonego we wsi Ostrowy Baranowskie, gminie Cmolas. Jej celem jest przybliżenie okolicznym mieszkańcom zagadnień dotyczących flory tutejszych lasów, a także uatrakcyjnienie turystyczne regionu.

Przystanek pierwszy znajduję się przy Szkole Podstawowej w Ostrowach Branowskich, kolejny na tej ścieżce znajduje się obok zbiorniku przeciwpożarowego, którego korzystają nie tylko służby ratownicze, ale także gatunki ryb, gadów i owadów. Na trzecim i czwartym przystanku zobaczymy uprawę dębową oraz buki. Kolejny postój na ścieżce to Rezerwat „Jaźwiana Góra”. Nazwa rezerwatu wywodzi się od borsuków jaźwców, które najwyższe wzniesienie w okolicy obrały sobie za stałe miejsce pobytu. Został on utworzony w celu zachowania fragmentu lasu obrazującego różne stadia rozwojowe naturalnego drzewostanu jodłowo-bukowego. Ostatni przystanek jest związany z modrzewiem, którego tak brakuje w drzewostanach.

Ścieżka rowerowa Bisiadczańskie Wydmy

Jazdę rowerem można rozpocząć na jednym z trzech parkingów: dwóch leżących przy drodze wojewódzkiej nr 875 i trzeciego przy drodze powiatowej Mielec – Szydłowiec. Parking nr 1 – Lesiówka (N 5016’41”; E 2129’54”) znajduje się przy skrzyżowaniu (rondzie) drogi nr 875 z obwodnicą Mielca.

Parking nr 2 – Głęboki Ług (N 5016’31”; E 2131’44”) położony jest również przy drodze nr 875, w odległości około 2,5 km od ww. skrzyżowania, w stronę Kolbuszowej.
Parking nr 3 to dobrze znany wszystkim Podróżnik (N 50
18’53”; E 2130’33”) znajdujący się około 300 m za obwodnicą Mielca w kierunku Szydłowca. Wszystkie parkingi wyposażone są w zadaszone stoły z ławami i tablice z mapami przedstawiającymi przebieg tras. Ponadto na parkingu nr 3 jest miejsce na rozpalenie ogniska. Jest to też miejsce upamiętnienia żołnierzy wyklętych i leśników walczących podczas II wojny światowej.