Wydawca treści Wydawca treści

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

VI Mielecki Zielony Punkt kontrolny zakończony!

VI Mielecki Zielony Punkt kontrolny zakończony!

07.10. 2018 r. na terenie Nadleśnictwa Mielec po raz kolejny odbył się Mielecki Zielony Punkt Kontrolny.

Oczekiwanie na start zapisanych już uczestników, umilił ciekawy pokaz ratownictwa medycznego Jarosława Marczewskiego. Około godziny 1100 Nadleśniczy Nadleśnictwa Mielec – Hubert Sobiczewski przywitał uczestników wydarzenia. Przebieg całej imprezy, sposób przybijania znaczków, a także bezpiecznego poruszania się po terenie przedstawił Ireneusz Wołoszyn.

Dużą popularnością cieszyła się trasa rodzinna.  Najszybciej pokonała ją Małgorzata Klimasz. Na trasie rowerowej najlepszy wynik należał do Katarzyny i Mirosława Marek. Pierwsze miejsce na trasie sportowej zdobył Józef Klimasz.

W międzyczasie trwania rywalizacji, do lasu wyruszyła grupa mieleckich krwiodawców sprzątająca śmieci. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyło się przygotowane przez Nadleśnictwo Mielec stoisko edukacyjne. Prym wśród najmłodszych uczestników imprezy wiodła konkurencja w chodzeniu, po rozciągniętej między drzewami linie.

Po przybyciu na metę, każdy z uczestników otrzymał upominek ufundowany przez naszych sponsorów: Joy Fitness Club i MOSIR Mielec. Prezydent Miasta Mielca - Fryderyk Kampinos i Starosta Powiatu Mieleckiego - Zbigniew Tymuła, oprócz przygotowania nagród, objęli wydarzenie patronatem honorowym.

Jesteśmy wdzięczni Filipowi Zarębie z Pracowni Rowerów, który czuwał nad stanem technicznym sprzętu zawodników. Podziękowania należą się także naszym patronom medialnym, którzy przyczynili się do popularyzowania wydarzenia.

Osoby, które przybyły na metę, mogły posilić się przygotowanymi przez firmę Dobrowolscy kiełbaskami z grilla.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział! Wierzymy, że zawody przyczyniły się do promowania aktywnego wypoczynku w lesie, ścieżek edukacyjno-przyrodniczych i lepszego zrozumienia problemów związanych z ekologią i gospodarką leśną.

Zapraszamy za rok i liczymy na przybycie w jeszcze większym gronie, aby wspólnie móc korzystać z darów, jakie daje nam las!

 

Tekst: Marzena Surowiec