Wydawca treści Wydawca treści

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

VI Zielony Mielecki Punkt Kontrolny

VI Zielony Mielecki Punkt Kontrolny

07.10.2018 r. odbędzie się VI Zielony Mielecki Punkt Kontrolny

 

Od 2013 roku na terenach Nadleśnictwa Mielec, odbywają się zawody na orientację, pod nazwą Mielecki Zielony Punkt Kontrolny. Wydarzenie to organizowane jest przez Mielecki Klub Górski Carpatia oraz Polskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokół 1893 w Mielcu  przy wsparciu Nadleśnictwa Mielec oraz Ligi Ochrony Przyrody Okręgu Podkarpackiego.

Nad tegoroczną imprezą patronat honorowy objął Pełniący Funkcję Prezydenta Miasta Mielca, Fryderyk Kapinos, a także Starosta Powiatu Mieleckiego, Zbigniew Tymuła. Patronat medialny objęli: Radio Leliwa, Tygodnik Regionalny KORSO, portale: hej.mielec, czyliwiesz.pl, korso.pl, promocja.mielec.pl, mielecity.pl, mielec.lokalnie24.com, głos mielecki, akena24.

Cele imprezy, to między innymi promocja zdrowego trybu życia i ruchu na świeżym powietrzu, popularyzacja turystyki rowerowej i pieszej jako formy rekreacji oraz aktywnego wypoczynku, promowanie walorów turystyczno-krajobrazowych mieleckich lasów oraz ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych, uwrażliwienie społeczeństwa na problemy związane z ochroną środowiska, przyrody ojczystej, zaśmiecaniem i profilaktyką przeciwpożarową w lasach, a także integracja społeczności.

 

Co roku impreza ta przyciąga wielu miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody. Start i meta zlokalizowane są na parkingu „Lesiówka” przy skrzyżowaniu (rondzie) drogi wojewódzkiej nr 875 i wschodniej obwodnicy Mielca. Współrzędne: 50°16'41.1"N 21°29'55.8"E.

Organizatorzy przewidzieli 3 trasy o różnym stopniu trudności: rodzinną, sportową i rowerową. Każdy uczestnik na starcie otrzymuje mapę i kartę kontrolną z punktami wyznaczonymi do odszukania podczas VI MZPK.

Zawodnicy muszą odczytać mapę, zorientować się w terenie, zaplanować optymalną dla siebie trasę i ruszyć na poszukiwanie punktów. Zadaniem uczestników jest zaliczenie jak największej ilości punktów kontrolnych i odbicie ich na kartach, ważne by zrobić to w jak najkrótszym czasie.

Impreza zakończy się poczęstunkiem dla uczestników oraz rozdaniem upominków okolicznościowych.

 

Aby wziąć udział w zawodach należy zapoznać się z regulaminem i przesłać formularz zgłoszeniowy, które są do pobrania poniżej, i otrzymać potwierdzenie. Formularze należy przesłać na adres MieleckiZielonyPunktKontrolny@gmail.com lub

mieleckizielonypunktkontrolny@gmail.com do dnia 04.10.2018 r. do godziny 11:00.

 

Wszystkich gorąco zapraszamy!!