Sosna czarna „Oregon Green" (Pinus nigra Oregon Green) Sosna czarna „Oregon Green" (Pinus nigra Oregon Green)

Odmiana uzyskana przed 1996 r. przez Van Meter & Son Nursery w Boring w stanie Oregon w USA. To wolno rosnąca odmiana sosny czarnej o wyprostowanym, szerokim pokroju. Po 10 latach dorasta do ok. 3 m wysokości i ok. 2 m szerokości. W stosunku do gatunku wyróżnia się ciekawym pokrojem, uzyskiwanym dzięki regularnemu rozmieszczeniu gałęzi wokół pnia w niemalże idealnych okółkach, które przypominają swoim ułożeniem araukarię.

Pokrój

Pinus nigra Oregon Green jest stosunkowo niedużą sosną o pokroju szeroko stożkowym, później korona staje się szeroka, gęsta i parasolowata lub spłaszczona; sztywne pędy wzniesione do góry, rozmieszczone wokół pnia w bardzo regularnych okółkach.

Pień

Kora na pniach i konarach jest ciemnoszara, prawie czarna, spękana.

Igły

Igły, typowe dla sosny czarnej – sztywne, mocne, ciemnozielone, gęsto osadzone i silnie przylegające do pędów. Sosna 2-igielna, igły o długości: 8-16cm. Pąki wierzchołkowe są duże i jasnoszare.

Stanowisko i uprawa

Wymagania tej odmiany pokrywają się z wymaganiami gatunku, preferuje gleby świeże, żyzne i przepuszczalne. Najlepiej rośnie posadzona na stanowisku słonecznym. Jest odmianą całkowicie odporną na mróz. Odporna jest także na silne wiatry i zanieczyszczenia.

Zastosowanie

Doskonale nadaje się zarówno do dużych, jak i niewielkich przydomowych ogrodów. Najlepiej sadzić ją jako soliter, aby wyeksponować jej piękny pokrój.

Nagrody

 

Srebrny Medal na Wystawie „Zieleń to życie", Warszawa 2010

 

Upamiętnienie

Na pamiątkę wizyty w Mielcu potomkowie Szaferów (Lucyna Szafer, Bożena Kibler z domu Szafer i Wojciech Biernacki – wnuki Kazimierza Szafera, który był bratem ciotecznym Władysława Szafera), posadzili w kolekcji nadleśnictwa sosnę czarną Oregon Green.