Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Oferta edukacyjna

Oferta edukacyjna

Zapraszamy do lasu na spotkania z leśnikiem

5 kroków by umówić się na zajęcia/wycieczkę z leśnikiem:

  1. Skontaktuj się z naszym edukatorem – dane kontaktowe poniżej.
  2. Ustalcie dogodny termin spotkania.
  3. Złóż mailowo wypełniony formularz zgłoszeniowy – do pobrania u dołu strony.
  4. Czekaj na maila potwierdzającego termin.
  5. Przybądź na spotkanie.

Jeszcze tylko kilka istotnych kwestii:

Zajęcia prowadzone są zwykle od poniedziałku do piątku, w godzinach 9-13, w oparciu o regulamin dostępny u dołu strony.

Ważne!

Zajęcia planowane w miesiącach maju, czerwcu, wrześniu i październiku należy zgłaszać co najmniej 2 tygodnie przed przewidzianym terminem spotkania.

Proszę pamiętać, iż termin jest potwierdzony w momencie otrzymania maila zwrotnego z informacją o przyjęciu zgłoszenia i akceptacji terminu.

Zajęcia edukacyjne mogą odbywać się przy udziale maksymalnie 18 osób.

Większe grupy, traktowane są jako przyjeżdżające na wycieczkę, a nie na zajęcia edukacyjne, co wiąże się z różnicami w programie wizyty.

Na każdą rozpoczętą grupę 15 uczestników wymagany jest minimum jeden opiekun (np. 2 opiekunów na 16 dzieci).

Nadleśnictwo dysponuje miejscem do zorganizowania ogniska. Całość czynności związana z organizacją ogniska leży po stronie zgłaszającego.

Osobą do kontaktu w sprawach związanych z edukacją w Nadleśnictwie Mielec jest Magdalena Różycka, tel. 17 747 69 81, e-mail: mielec@krosno.lasy.gov.pl