Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Czy to, aby zima?

Czy to, aby zima?

Co prawda w naszym rejonie zima nie rozpieszcza śniegiem, lecz wpatrując się w mielecki krajobraz można napotkać inne przebłyski zimy.

Dzisiejszy poranek przywitał nas piękną bezchmurną pogodą. Delikatny mróz można było odczuć na policzkach, w drodze do pracy czy szkoły!

Stacja meteorologiczna naszego nadleśnictwa, znajdująca się w Ostrowach Tuszowskich, wskazała wczoraj nad ranem temperaturę iście zimową, bo aż -10 ̊C!
Zewsząd można było usłyszeć narzekanie na zamarznięte szyby w samochodach.

W tak uroczy dzień warto poświęcić chwilę czasu i udać się na spacer do lasu!

Stosunkowo ciepła zima powoduje, że niektóre wcześnie kwitnące rośliny jak wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) powoli wypuszcza nieśmiało pierwsze pączki, a nawet kwiaty, które ożywiają swoim kolorem szary krajobraz.
Kwitnie on w zależności od panującej pogody końcem lutego, w marcu, czy kwietniu jeszcze przed wypuszczeniem pierwszych listków.

 

Tekst: Marzena Surowiec