Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Kolejna wspólna inwestycja Lasów Państwowych z Powiatem Mieleckim

Kolejna wspólna inwestycja Lasów Państwowych z Powiatem Mieleckim

25.10.2018 roku otwarty został oficjalnie przebudowany most na potoku Rów w miejscowości Grochowe na terenie gminy Tuszów Narodowy.

Łączny koszt inwestycji wyniósł 1 451 888,09 zł, w tym PGL LP Nadleśnictwo Mielec przeznaczyło na ten cel 493 000,00 zł ze środków funduszu leśnego. Zadanie zawierało prace rozbiórkowei wybudowanie nowej konstrukcji ramownicowej, przebudowę infrastruktury  w obrębie mostu oraz umocnienie koryta potoku wokół mostu. Nośność została zwiększona do 40 ton, co umożliwi przejazd pojazdów wysokotonażowych. Obiekt spełnia także funkcje społeczne, poprawia komfort podróżowania na drodze powiatowej. 

Na oficjalnym otwarciu obecni m. in.: starosta Powiatu Mieleckiego – Zbigniew Tymuła, radny Powiatu Mieleckiego i jednocześnie członek stałej komisji infrastruktury Rady Powiatu Mieleckiego – Andrzej Chrabąszcz, Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg – Jacek Krzyżewski. Leśników z Podkarpacia reprezentowali: Naczelnik Wydziału Infrastruktury Leśnej z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie – Bogusław Krzanowski i Nadleśniczy Nadleśnictwa Mielec – Hubert Sobiczewski. Most został poświęcony przez księdza Wiesława Koniora, proboszcza parafii Tuszów Narodowy.