Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wiosenne talenty: Słowik Wiosny 2018

Wiosenne talenty: Słowik Wiosny 2018

27 kwietnia 2018 w Szkole Podstawowej w Tuszowie Narodowym odbyła się XVIII edycja Gminnego Festiwalu Piosenki Przyrodniczej o tytuł Słowika Wiosny 2018, której współorganizatorem jest Nadleśnictwo Mielec. Patronat honorowy objął pan Andrzej Głaz-Wójt Gminy Tuszów Narodowy. W tegorocznej edycji udział wzięło 23 uczniów klas 0-III z pięciu szkół z terenu gminy.

 Grzegorz Gazda, członek Zespołu Sygnalistów przy RDLP w Krośnie „Echo Karpat”, uświetnił imprezę grając sygnały na rogu myśliwskim. Jury po wysłuchaniu wszystkich biorących udział w konkursie, postanowiło przyznać 4 nagrody, 4 wyróżnienia i 2 tytuły Słowika Wiosny 2018. Należy dodać, że wybór był trudny, gdyż uczestnicy prezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny.

Słowika wyśpiewali sobie: Maja Nowak i Jakub Stala. Każdy z wiosennych artystów otrzymał również upominek od Nadleśnictwa Mielec.

Laureatom konkursu raz jeszcze serdecznie gratulujemy i życzymy wielu muzycznych sukcesów. Mamy nadzieję, że kolejne edycje festiwalu będą cieszyły się równie dużym zainteresowaniem.