Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XIII Pielgrzymka Leśników z Podkarpacia do Sanktuarium Madonny z Puszczy

XIII Pielgrzymka Leśników z Podkarpacia do Sanktuarium Madonny z Puszczy

W dniu 20 maja 2018 r. Nadleśnictwo Mielec, Kolbuszowa i Tuszyma wraz z RDLP w Krośnie     i Kustoszem Sanktuarium ks. Ryszardem Madejem zapraszają na XIII Pielgrzymkę Leśników             z Podkarpacia do Sanktuarium Madonny z Puszczy w Ostrowach Tuszowskich. Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył będzie Jego Ekscelencja ksiądz Biskup Jan Wątroba. Uroczystość uświetni występ Zespołu Sygnalistów Leśnych „Echo Karpat” przy RDLP w Krośnie oraz Zespołu Klarnecistów Państwowej Szkoły Muzycznej w Mielcu.

Program uroczystości:

1000- Powitanie pielgrzymów i prezentacja Sanktuarium

1030-Modlitwa przed Cudownym Wizerunkiem Matki Bożej-Madonny z Puszczy

1045- Formowanie pocztów sztandarowych nadleśnictw i kół łowieckich

1100- Uroczysta Msza Święta z oprawą Zespołu Sygnalistów Leśnych przy RDLP w Krośnie

1200- Słowo do leśników Dyrektora RDLP w Krośnie oraz zaproszonych Gości

1215- Posadzenie Dębu Pamięci z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

1230- Spotkanie zaproszonych gości i braci leśnej przy poczęstunku