Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

 

Obowiązujący Plan Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Mielec został sporządzony na lata 2023-2032 i zatwierdzony przez Ministra Środowiska decyzją znak sprawy DLŁ-WGL.8100.75.2023.ŁP z dnia 24.10.2023 roku.

 

Plan urządzenia lasu i aneks do planu do pobrania na stronie bip Nadleśnictwa Mielec.

Skan dodatkowej strony tytułowej Planu Urządzenia Lasu do pobrania na dole strony.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wiosenne talenty: Słowik Wiosny 2018

Wiosenne talenty: Słowik Wiosny 2018

27 kwietnia 2018 w Szkole Podstawowej w Tuszowie Narodowym odbyła się XVIII edycja Gminnego Festiwalu Piosenki Przyrodniczej o tytuł Słowika Wiosny 2018, której współorganizatorem jest Nadleśnictwo Mielec. Patronat honorowy objął pan Andrzej Głaz-Wójt Gminy Tuszów Narodowy. W tegorocznej edycji udział wzięło 23 uczniów klas 0-III z pięciu szkół z terenu gminy.

 Grzegorz Gazda, członek Zespołu Sygnalistów przy RDLP w Krośnie „Echo Karpat”, uświetnił imprezę grając sygnały na rogu myśliwskim. Jury po wysłuchaniu wszystkich biorących udział w konkursie, postanowiło przyznać 4 nagrody, 4 wyróżnienia i 2 tytuły Słowika Wiosny 2018. Należy dodać, że wybór był trudny, gdyż uczestnicy prezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny.

Słowika wyśpiewali sobie: Maja Nowak i Jakub Stala. Każdy z wiosennych artystów otrzymał również upominek od Nadleśnictwa Mielec.

Laureatom konkursu raz jeszcze serdecznie gratulujemy i życzymy wielu muzycznych sukcesów. Mamy nadzieję, że kolejne edycje festiwalu będą cieszyły się równie dużym zainteresowaniem.