Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

 

Obowiązujący Plan Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Mielec został sporządzony na lata 2023-2032 i zatwierdzony przez Ministra Środowiska decyzją znak sprawy DLŁ-WGL.8100.75.2023.ŁP z dnia 24.10.2023 roku.

 

Plan urządzenia lasu i aneks do planu do pobrania na stronie bip Nadleśnictwa Mielec.

Skan dodatkowej strony tytułowej Planu Urządzenia Lasu do pobrania na dole strony.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XIII Pielgrzymka Leśników do Madonny z Puszczy

XIII Pielgrzymka Leśników do Madonny z Puszczy

W minioną niedzielę, tj. 20 maja w uroczystość Zesłania Ducha Świętego leśnicy z Podkarpacia już po raz 13 spotkali się w Sanktuarium Madonny z Puszczy w Ostrowach Tuszowskich. Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył ksiądz Biskup Edward Białogłowski.

Wydarzenie uświetniły wspaniałym brzemieniem występy zespołów: sygnalistów leśnych „Echo Karpat” przy RDLP w Krośnie, Klarnecistów Państwowej Szkoły Muzycznej w Mielcu oraz schola parafialna.

W homilii biskup nawiązał, jak na zielone świątki przystało, do duchowości, z której rodzą się same pozytywne cechy. Człowiek uduchowiony to człowiek zdrowy, radosny i pełen pozytywnego nastawienia do otaczającego go świata.

Słowo do pielgrzymów skierowała również Dyrektor RDLP w Krośnie Grażyna Zagrobelna dziękując za trud pracy leśnikom oraz wszystkim przyjaciołom lasu.

Dla upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w imieniu zebranych potomka dębu Bartka posadzili: senator Zdzisław Pupa, poseł Zbigniew Chmielowiec, wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz oraz przedstawiciel marszałka Województwa Podkarpackiego Jan Sałek. Tablicę pamiątkową odsłonili ks. biskup Edward Białogłowski, dziekan kolbuszowski ks. Jan Pępek oraz ks. Ryszard Madej - kustosz Sanktuarium Madonny z Puszczy.

We wspólnej modlitwie z leśnikami uczestniczyli również: Starosta Powiatu Kolbuszowskiego Józef Kardyś, Dyrektor RDOŚ w Rzeszowie Wojciech Wdowik, Wójtowie powiatu kolbuszowskiego i mieleckiego, Prodziekan Wydziału Leśnego UR w Krakowie Krzysztof Słowiński oraz Marek Koziorowski Prorektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, przedstawiciele RDLP w Krakowie z zastępcą Dyrektora Tadeuszem Dragonem, przedstawiciele RDLP w Lublinie,  służby mundurowe, myśliwi z okolicznych kół łowieckich z Łowczym Okręgowym Piotrem Stankiem na czele, przedstawiciele licznych organizacji m.in. Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej, Klub Historyczny „Prawda i Pamięć”, Liga Ochrony Przyrody Okręg Podkarpacki i sympatycy Sanktuarium. Udział wzięły poczty sztandarowe leśników, kół łowieckich oraz uczniów Technikum Leśnego w Lesku.