Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

 

Obowiązujący Plan Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Mielec został sporządzony na lata 2023-2032 i zatwierdzony przez Ministra Środowiska decyzją znak sprawy DLŁ-WGL.8100.75.2023.ŁP z dnia 24.10.2023 roku.

 

Plan urządzenia lasu i aneks do planu do pobrania na stronie bip Nadleśnictwa Mielec.

Skan dodatkowej strony tytułowej Planu Urządzenia Lasu do pobrania na dole strony.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XIII Pielgrzymka Leśników z Podkarpacia do Sanktuarium Madonny z Puszczy

XIII Pielgrzymka Leśników z Podkarpacia do Sanktuarium Madonny z Puszczy

W dniu 20 maja 2018 r. Nadleśnictwo Mielec, Kolbuszowa i Tuszyma wraz z RDLP w Krośnie     i Kustoszem Sanktuarium ks. Ryszardem Madejem zapraszają na XIII Pielgrzymkę Leśników             z Podkarpacia do Sanktuarium Madonny z Puszczy w Ostrowach Tuszowskich. Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył będzie Jego Ekscelencja ksiądz Biskup Jan Wątroba. Uroczystość uświetni występ Zespołu Sygnalistów Leśnych „Echo Karpat” przy RDLP w Krośnie oraz Zespołu Klarnecistów Państwowej Szkoły Muzycznej w Mielcu.

Program uroczystości:

1000- Powitanie pielgrzymów i prezentacja Sanktuarium

1030-Modlitwa przed Cudownym Wizerunkiem Matki Bożej-Madonny z Puszczy

1045- Formowanie pocztów sztandarowych nadleśnictw i kół łowieckich

1100- Uroczysta Msza Święta z oprawą Zespołu Sygnalistów Leśnych przy RDLP w Krośnie

1200- Słowo do leśników Dyrektora RDLP w Krośnie oraz zaproszonych Gości

1215- Posadzenie Dębu Pamięci z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

1230- Spotkanie zaproszonych gości i braci leśnej przy poczęstunku