Aktualności Aktualności

Powrót

100 klonów dębu Bartka – końcowe akcenty

100 klonów dębu Bartka – końcowe akcenty

W tym roku, w związku ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości, z inicjatywy Nadleśnictwa Mielec, Ligi Ochrony Przyrody Okręgu Podkarpackiego i Polskiego Towarzystwa Leśnego posadzonych zostanie, głównie na terenie Podkarpacia, 100 dębów, klonów dębu Bartka z Zagnańska – uznanego już w 1934 r. przez sąd konkursowy pod przewodnictwem prof. Władysława Szafera za najokazalsze drzewo w Polsce. To najbardziej znane w naszym kraju drzewo liczy sobie 670 lat, ma 29 m wysokości, 3 m szerokości i 10 m obwodu na wysokości piersi.

Członkowie Klubu Historycznego Prawda i Pamięć 21 kwietnia 2018 r. posadzili 10 pierwszych klonów dęba Bartka w okolicach Mielca – w leśnictwie Pateraki powstał zaczątek alei z 90 drzewek buka i 10 dębów.

Kolejne drzewka były sadzone przez szkoły, organizacje pozarządowe, parafie, lokalne komitety obchodów 100. rocznicy niepodległości Polski, nadleśnictwa, muzea, gminy miejskie i wiejskie, osoby prywatne itp.

Najwięcej młodych Bartków posadzono w listopadzie, kilkanaście zarezerwowanych drzewek czeka jeszcze na swoją kolej.

Składamy serdeczne podziękowania Nadleśnictwu Zagnańsk, które opiekuje się dębem Bartkiem i przekazało nam jego potomków.

 


 

Nadleśnictwa i inne

Polecamy Polecamy